Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Kuruluş Osman Dizisi Noyan Subutay kimdir? Geyhatu’nun adamı

Geyhatu’nun adamı Subutay Kimdir?

Kuruluş Osman Dizisi Noyan Subutay kimdir? Geyhatu’nun adamı Subutay diziye Geyhatu’nun adamı olarak katılan yeni isim oldu. Konuşması ile dikkat çeken Geyhatu’nun adamı Noyan Subutay Kuruluş Osman Dizisinde bol bol ekranlarda görüleceğe benziyor.

Kuruluş Osman Subutay kimdir
Kuruluş Osman Dizisi Noyan Subutay kimdir

Kuruluş Osman Dizisi son bölümde diziye dahil olan Geyhatu Han’ın adamı Subutay bir kaç Noyan ile Kayı Obasına gelir. Alişar Beyi idam edecek olan Osman Beyden Alişar Beyi ister ve Osman beyinden teslim olmasını söyler. Bu sırada Osman Bey ise Alişar Beyin infazını tamamlar.

Geyhatu Han’ın artık yavaş yavaş diziye dahil olacağı sinyalleri adamı Subutay’ın ortaya çıkması ile iyice netleşmiş oldu. Geyhatu’nun adamı Subutay dizide ilerleyen bölümlerde ölene kadar sık sık ekranlara gelecek isimlerden birisidir. Subutay karakterini canlandıran oyuncunu gerçek adı.

Kuruluş Osman Dizisi Noyan Subutay kimdir? Geyhatu'nun adamı
Kuruluş Osman Dizisi Noyan Subutay kimdir? Geyhatu’nun adamı

Kuruluş Osman Noyan Subutay kimdir?

Cengiz Han’ın sağ kolu olarak Subutay, cesur ve güçlü bir strateji uzmanı ve generaldi. Ünlü Moğol liderlerinin imparatorluklarını genişletmesine yardımcı olmada güvenilir bir tercihti. ‘Bahadır’ lakabıyla da bilinen Subutay, hem ünlü Moğol hükümdarı Cengiz Han hem de onun varisi ve oğlu Ögeday Han’a hizmet etmiştir. Moğol İmparatorluğunun en ürkütücü generallerinden biri olan Subutay Asya ve Avrupa’da çetin geçen sayısız sefere gönderilmiştir.

Subutay’ın 1160 ile 1170’li yıllar arasında doğduğuna inanılır. Kaynaklar da genellikle 1176 yılında doğduğunu söylüyor. Subutay, Cengiz Han’ın ordusuna gençken katılmıştı. Subutay, Moğol ordusunda en alt basamaktan başlayıp en üstlere kadar çıktı ve Cengiz Han’ın beyin takımının bir parçası oldu.

 Subutay’ın komutasında Moğol ordusu Doğu ve Orta Avrupa’nın büyük bir kısmını tahrip etti. 1241 yılının sonlarında Subutay Kutsal Roma İmparatorluğunu işgal etmeyi planlarken Ögeday vefat etti ve Moğol güçleri yeni Büyük Han’ı seçmek için eve döndü. Ögeday ölmeseydi Moğolların saldırıları karşısında hiçbir Avrupa ordusunun duramayacağı söylenmiştir.

Oyla post
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler