Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Kuruluş Osman Müzaferiddün Yavlak Hasan Kimdir?

Muzaffereddin Yavlak Arslan (Hasan) Kimdir?

Kuruluş Osman Müzaferiddün Yavlak Hasan Kimdir?
Kuruluş Osman Müzaferiddün Yavlak Hasan Kimdir?
Kuruluş Osman Dizisi Hazal Hatun’un abisi Çobanoğlu Müzaferiddün Yavlak Hasan (Arslan) Kayı Obasına haber göndererek büyük bir baskın olmasına mani oldu. Kuruluş Osman Yavlak Hasan tarihi ve İslami kaynaklarda Yavlak Arslan olarak da geçmektedir. Diziye yeni katılan ve Dündar Bey’in ilk eşi olan  Hazal Hatun’nun abisi olan Yavlak Hasan tarihte kimdir? Karakteri hangi oyuncu canlandıracaktır. Detaylar aşağıda…
Kuruluş Osman Subutay Kimdir?

Daha fazla mesaj

Kuruluş Osman Müzaferiddün Yavlak Hasan Tarihte Var mı?

Kuzeybatı Anadolu’da XII. yüzyıl sonlarında kurulan bir Türk beyliği olan Çobanoğulları beyliğidir. Tarihi kaynaklara göre Anadolu Selçukluları’nın Moğol hâkimiyetine girmesi ile birlikte Çobanoğulları Beyliği de Anadolu’nun yeni hâkimlerine tâbi olmuştur. Siyasi ve ekonomik olarak kayıplar yaşayan Çobanoğulları’nın başına tahminen 1280 yıllarında Alp Yürek’in oğlu Muzafferüddin Yavlak Arslan (Hasan)  geçmiştir. 
Yavlak Arslan’ın beyliği, III. Gıyâseddin Keyhusrev ve II. Mesud’un  hükümdarlık yaptığı dönemlere denk gelmektedir. Kastamonu bölgesinde bulunan beylik diğer beyliklere göre oldukça sakin bir beylikti. Hazal Hatun’un abisi Yavlak Arslan, Anadolu Selçukluları arasındaki taht mücadelelerinde aktif rol oynamıştır.

Muzafferüddin Yavlak Arslan Anadolu da meydana gelen iç karışıklıklar sırasında öldü. Yerine geçen oğlu Mahmud Çobanoğulları Beyliği’nin son emîridir. Adına en çok eser yazılan emîr olan Muzafferüddin Yavlak Arslan Abdülmü’min Nüzhetü’l-küttâb adlı inşâ kitabını yine Yavlak Arslan adına telif etmiştir. 
Derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler