Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Uyanış Dizisi Arslantaş Kimdir? Tarihte Arslantaş

Uyanış Dizisi Arslantaş Kimdir? 

Uyanış Büyük Selçulu Dizisi Arslantaş karakterini canlandıran oyuncunun gerçek adı İlker Kızmaz 9 Eylül 1975 İzmir doğumludur. Anadolu Üniversitesini Eskişehir’de okumuştur. Aslı Türkel ile evli olan oyuncunun 1 kızı vardır. 
İlk bölümü ile 28 Eylül akşamı Trt ekranlarında yayınlanacak olan tarihi dizide Arslantaş rolünü canlandıran İlker Kızmaz son olarak Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisinde Mustafa Kemal Atatürk rolünü canlandırmıştı. Arslantaş Uyanış Büyük Selçuklu Dizisinde Sultan’ın En büyük komutanlarından birisi olarak dizide yer alacaktır. 
Uyanıi Dizisi Arslantaş rolü ile dizide rol alan İlker Kızmaz 2002 yılında Sırlar Dünyası isimli dizi ile dizi kariyerine başlamıştır. Bir Çok dizi ve filmde rol alan oyuncu tarihi dizilerden Payitaht dizisinde de Şehzade Mehmet rolünü canlandırmıştı. Oyuncunun yer aldığı dizilerden bazıları ise şunlardır. 

2020 Ya İstiklal Ya Ölüm Mustafa Kemal Atatürk
2018-2019 Payitaht: Abdülhamid Şehzade Mehmet
2016 Umuda Kelepçe Vurulmaz Emir
2016 Tatlı İntikam Barış
2016 Sevda Kuşun Kanadında Tarık
2015 Sevdam Alabora Selçuk
2014 Yedi Güzel Adam Kenan Hoca
2014 Benim Adım Gültepe Halil
2012 Yol Ayrımı
2012 Kurt Kanunu Cevdet Enis
2012 Açlığa Doymak Tahsin
2011 Sırat Yusuf Sancaktar
2010 Güneydoğudan Öyküler: Önce Vatan Bülent
2008 Aşk-ı Memnu Nihat Önal
2007 Duvar İsa
2006 Fırtınalı Aşk
2004 Cennet Mahallesi
2002 Aslı ile Kerem
2002 Yeter Anne
2002 Sırlar Dünyası

Uyanış Komutan Arslantaş Tarihte Kimdir? 

Uyanış dizisinde komutan Arslantaş rolü ile dizide yer alan karakterin tarih de yer alıp almadığına dair yaptığımız açık kaynak araştırmalarında şu bilgiler rastladık. Sizlerde bu konudaki bilgilerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. 
Uyanış Dizisi Arslantaş Kimdir? Tarihte Arslantaş
Vikipedi Alıntısı: Selçuklu veziri Nizâmülmülk İsmaililerin bölgedeki faaliyetlerine son vermek ve Hasan Sabbah’ı ortadan kaldırmak için Sultan I. Melikşah’ı ikna ederek 1092 yılında Emir Arslantaş komutasında 1000 kişilik bir ordu hazırladı ve Alamut Kalesini kuşattı kuşatma aylarca sürdü tarihçi Ata Melik Cüveyni’nin aktardığına göre kalede başta 60-70 asker vardı, erzakları azdı. Dai Dihdar Ebu Ali, Rudbar ve Kazvin’den topladığı 300 kişi ile yardıma geldi. Ekim-kasım arasında karşı saldırı yapıldı ve Selçuklu ordusu ağır darbe aldı.[1] Kuşatmadan bunalan Hasan Sabbah Ebu Tahir Arrani isimli bir fedaiyi Nizamülmülk’ü öldürmekle görevlendirdi.[2] Fedai 14 Ekim 1092’de Nizamülmülk’ün Karargahına şikayeti olan bir Sufi kılığında girdi vezire dilekçe vermek için yanına yaklaştı ve koynundan çıkardığı bıçakla onu öldürdü kaçarken ayağı çadır ipine takıldı ve düştü. Askerler üstüne atlayıp onu öldürdüler[3] Sultan Melikşah da 1 ay sonra şüpheli bir şekilde ölünce kuşatma kaldırıldı. Melikşah’ın ölümü ile çocukları arasında taht kavgaları başlar. Kaleye yönelik ikinci ciddi saldırı ise 1117 yılında yapılır (II. Alamut Muharebesi).
Uyanış Dizisi Terken Hatun karakteri hakkında detaylara bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 
Daha fazla mesaj
Derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler