Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Widget HTML #1

Uyanış Dizisi Batıniler Kimdir? Gerçekte Var mı

Uyanış Dizisi Batıniler Kimdir? Gerçekte Var mı 


Uyanış Selçuklu Dizisinde geçen Batıniler'in kim olduğunu ve gerçek tarihte olup olmadıkları merak konusu oldu. Sultan Melihşah'a yapılan suikast girişimini organize eden ve her yerde her kılığa girebilen Batıniler hakkında detaylar yazımızın devamında. 

Asıl gayeleri Türkmenler ile Selçukluları birbirine kırdırmak isteyen Batıniler hemen her kılığa girerek iki grubu birbirine kırdırmak istemektedir. Sultan Melihşah kendisine suikast yapanın Kılıçarslan'ı esir aldırır. Aslında Kılıçarslan'ın adamları gibi giyinerek onlar gibi hareket eden Batıniler'in oyunudur bu. 

Dizide Batiniler'in en has adamı  Hasan Sabbah dır. Hasan Sabbah Selçukluların arasında sızmış bir Batinili'dir.
Batınilik Kavramı Gizli olan şeylerin iç yüzünü bilenler için kullanılan  Kur’an’daki her âyetin de bir yorumu bulunduğunu ileri sürerek bunun da, ancak Tanrı ile aralarında gizli bir sır ve özel bir bağ bulunan mâsum imamın bildiğine inanan grupları ifade etmek için de kullanılmıştır. 

Ayrıca İslâm’ın ana hükümlerini farklı yorumlayarak din anlayışlarını inkâr ve ibâha sınırlarına kadar götüren itikâdî fırkalar; gizli teşkilatlar kurarak mevcut yönetimlere isyan bayrağı açan çeşitli siyasi gruplar ve zaman zaman âyetlerin yorumlanmasında (te’vil) izledikleri yöntemler nedeniyle de bazı mutasavvıflar için bu kavramın kullanıldığı kaynaklarda belirtilmektedir.
http://web.deu.edu.tr/ilyas/yayinlarim/batinilik.htm
Uyanış Dizisi Batıniler Kimdir? Gerçekte Var mı

 

Yorum Gönder for "Uyanış Dizisi Batıniler Kimdir? Gerçekte Var mı "