Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Uyanış Dizisi Hasan Sabbah Tarihte Kimdir?

Uyanış Dizisi Hasan Sabbah Tarihte Kimdir?

TRT ekranlarında ilk bölümü ile bu akşam ekranlara gelecek olan Uyanış Selçuklu Dizisi Hasan Sabbah karakteri ve bu karakterin  tarih de nasıl birisi olduğu dizi hayranları tarafından merak edilen konular arasında yerini aldı. hakkında araştırmalar başladı. 
Uyanış Dizisinde ismi geçen Hasan Sabbah 1046-1047 ile 1053-1054 yıllarında doğduğu rivayet edilmektedir. Doğum yeri olarak tarihi kaynaklarda Kum kenti ismi geçmektedir. Hasan Sabbah’ın babası Ali bin Muhammed oğlunun her konuda özellikle felsefe, kelam, mantık, fıkıh ve riyaziyyat alanlarında iyi bir eğitim alması için çaba göstermiştir. Hasan Sabbah suikaste dayanan farklı askeri taktikleri ve 35 yıl boyunca dışına çıkmadan yaşadığı Alamut Kalesi ile tanınmaktadır.
Alamut Kalesi’ni keskin zekası ile kan dökmeden almayı başarmıştır. Kendi adamları ile kaleye yavaş yavaş ilerleyen Hassan Sabbah Kale yöneticilerine para vererek kaleyi almayı başarmıştır. Kuşatılması ve alınması oldukça güç yapılardan olan Alamut Kalesi sarp bir kayalığın üzerinde inşa edilmiştir. Duvarlarını aşmak neredeyse imkansızdır.

Hasan Sabbah hangi savaşta öldü? 

Tarihi kaynaklarda Hasan Sabbah’ın Mayıs 1124’te hastalanarak yatağa düştüğü ve 23 Mayıs 1124 Cuma günü öldü rivayet edilmektedir. Hasan Sabbah’ın 70 den fazla suikasta imza attığı rivayet edilmektedir. Bu suikastları fedaileri derviş kılıklarında halka açık yerlerde yapmaktaydı. Düzenlettiği Suikastler sonucu ölenlerden birisi Nizam’ül-Mülk’tür.
Daha fazla mesaj

Hasan Sabbah’ı Kim Öldürdü?

Tarihi kaynaklada Hasan Sabbah’ın eceli ile hastalanarak vefat ettiği rivayet edilmektedir.

Haşhaşileri Kim Kurmuştur?

Büyük Selçuklu Devleti zamanında yaşayan Hasan Sabbah  Haşhaşileri kuran ve ölene kadar da bunların liderliğini yapan İranlıdır. Tam adı Hasan bin Ali bin Muhammed bin Cafer bin Hüseyin bin Sabbah el-Hamari’dir
Derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler