Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Widget HTML #1

Uyanış Dizisi Sencer Tarihte Kimdir?

Uyanış Dizisi Sencer Karakterini Kim Canlandırıyor?


Uyanış Büyük Selçuklu Sencer karakterini canlandıran oyuncunun adı Ekin Koç 21 Haziran 1992 yılında Antalya ilinde dünyaya gelmiştir. 180 boyunda ve 73 kilo ağırlığında olan ekin Koç Muhteşem Yüzyıl isimli dizide 1. Ahmet rolünü canlandırmıştı. Şimdilerde Trt ekranlarında yayınlanacak olan Uyanış Dizisi Sencer rolü ile dizide yer alan isim oldu. 

Başarılı oyuncu İşletme bölümünü Bilgi Üniversitesinde İstanbul ilinde tamamlamıştır. 2016 yılında düzenlenen 21. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri töreninde Ayhan Işık Özel Ödülünü Senden Bana Kalan filminde canlandırdığı Özgür karakteri ile kazanmıştır. 

Şimdilerde Uyanış Dizisi Sencer karakterine hayat veren Ekin KOÇ Sana Bir Sır Vereceğim isimli dizi ile kariyerine 2013 yılında başlamıştır. Bu dizide Kıvanç karakteri ile ekranlara gelen oyuncu 2014 yılında Benim adım Gültepe isimli dizide oynadı. 

2015 yılında Muhteşem Yüzyıl dizisinin yanı sıra Senden Bana Kalan ve Ali ile Nino isimli sinema filmlerinde yer aldı. 2017 yılında yayınlanan internet dizisi 7 Yüz de Kaan karakteri ile ekranlara gelen oyuncu 2018 yılında Bizim İçin Şampiyon isimli dizide Halis Karataş rolünü canlandırdı. Hayat Sırları dizisinde Burak Bozkır Dizisinde Nuri karakterlerini canlandıran oyuncu 2020 yılı içinde Trt ekranlarının tarihi dizisi Uyanış Dizisi Sencer rolünü canlandırıyor. 
Uyanış Dizisi Sencer Tarihte Kimdir?
Uyanış Dizisi Sencer Tarihte Kimdir? 


Tarihi dizide Sultan Melikşah’ın Terken Hatun isimli karısından olan oğlu Ahmed Sencer 1086 yılında doğmuş ve 1157 yılında ölmüştür.  Horasan Selçuklu devletine atanmış babası öldükten sonra ise Büyük Selçuklu Devletinin son sultanı olmuştur. Tam olarak tarihi kayaklardaki ismi Muizzeddîn Adudüddevle Ebu'l-Haris Ahmed Sencer bin Melikşah olarak geçmektedir. 

Vikipedi alıntısı: Sultan Sencer'in annesi cariye kökenli Taceddin Seferiyye Hatun'dur.[1] Babasının bir seferi sırasında, 1086 yılında Sincar’da doğdu. Babası öldüğünde 1092'de henüz küçüktü. Melikşah'ın ölmesi ile Büyük Selçuklu Devleti bir anarşi içine girdi. Melihşah'ın eşi Terken Hatun, Melikşah'ın küçük yaştaki oğlu ve Sencer'in kardeşi I. Mahmud'un sultanlığını ilan etti. Melihşah'ın büyük oğlu olan Berkyaruk taraftarları tarafından Rey şehrine kaçırılıp Sultan ilan edildi ve Berkyaruk ve I. Mahmud güçleri arasında 17 Ocak 1093 Burûçird'de yapılan savaşta Berkyaruk galip geldi. 

 

Uyanış Dizisi Sencer Karakterini Kim Canlandırıyor?

 

Ahmet Sencer ve Berkyaruk'un amcası olan Tutuş Suriye'ye ilerleyerek Şam ve Halep şehirlerini eline geçirip Suriye Selçuklu Devleti'nin kurucusu oldu. Tutuş Berkyaruk elinde bulunan İran arazilerini de ele geçirmek üzere Berkyaruk'a hücum etti ise de 26 Şubat 1095'te Rey'de Berkyaruk ile Tutuş arasında yapılan savaşta Tutuş yenildi ve öldü. Böylece Berkyaruk tek sultan oldu ama zaman zaman ya kardeşleri ya da onların varislerinin ayaklanmaları tehditleri veya gerçekleşmeleri ile karşılaştı. Bundan sonra Büyük Selçuklu Devleti üçe bölünmüş olarak görülmeye başlandı:
Uyanış Dizisi Sencer karakterini canlandıran Ekin Koç hakkında derlediğimiz bilgilerin burada sonuna geldik. Uyanış Dizisi Melihşah hakkında detaylar için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz, 

Yorum Gönder for "Uyanış Dizisi Sencer Tarihte Kimdir? "