Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Widget HTML #1

Burhanettin Cem Osmanoğlu Hangisine Katılmıştır

Burhanettin Cem Osmanoğlu Hangisine Katılmıştır? Milyoner Sorusu 8 Ekim akşamı Deniz hanıma sorulan 100 Bin liralık Sorudur. 

Asker Olarak Normandiye Çıkarması 

Atlet Olarak Berlin Olimpiyatlarına 

Müzisyen Olarak İlk Woodstoc Festivaline 

Arkeolog Olarak Bergama Kazılarına

Doğu Cevap İçin Tıkla

Burhanettin Cem Osmanoğlu Hangisine Katılmıştır
Burhanettin Cem Osmanoğlu Hangisine Katılmıştır


Normandiya’da bir şehzade

İkinci Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen en önemli harekâtlardan biri olan Normandiya Çıkarması sırasında Amerikan ordusunda bir de şehzade bulunuyordu: Sultan Abdülmecit’in torununun çocuğu Burhaneddin Cem Efendi.

2 Şubat 1920’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Şadiye Hanım, Çürüksulu Bahri Paşa’nın kızıydı. Paris’e yerleşmelerinden sonra kocası İbrahim Tevfik Efendi’den boşanmış ve bir Amerikalıyla evlenmişti.

21 yaşında ABD’YE gelen Burhaneddin Cem, 7 Nisan 1943’te ABD ordusuna katıldı. Burhaneddin Cem Efendi, ABD ordusundan ayrıldıktan sonra 23 yıl özel dedektiflik yaptı. Burhaneddin Cem, 6 Haziran 1944 sabahı başlayan büyük çıkarma harekâtında Normandiya kıyılarına çıkan Amerikan piyadelerinden biriydi. 

Şehzade Burhaneddin Cem’in filmlere konu olacak hayatı seksen sekiz yıl sürdü. 31 Ekim 2008 tarihinde New York’ta öldü l

Normandiya Çıkarması, General Dwight D. Eisenhower kumandasındaki Müttefik kuvvetlerinin 1944'ün haziran-eylül ayları arasında giriştiği hücum harekâtıdır.

4 yorum for "Burhanettin Cem Osmanoğlu Hangisine Katılmıştır"