Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

2022 Yılında Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

2022 Yılında Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?
2022 Yılında Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

2022 yılında Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanacağı ve hangi faiz oranlarının geçerli olacağı konusunda detaylara haberin devamında bulabilirsiniz. 

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemleri, milyonlarca kredi kartı sahibini yakından ilgilendirmektedir. Bu sebeple birçok kredi kartı kullanıcısı, sahip oldukları kredi kartlarının gecikme faizleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmak amacıyla internet üzerinden aramalar yapmaktalar. Ancak bu konuda internet üzerinde bulunan faydalı kaynaklar da sınırlı olunca birçok vatandaş bu konudaki meraklarını gidermekte sıkıntı çekiyorlar. Bu sebeple kredi kartı gecikme faizinin hesaplanmasıyla ilgili olarak hazırladığımız bu yazımızda;

Kredi kartı borcu ödeme işlemleri hakkında dikkat edilmesi gerekenler

  • Kredi kartına tabi tutulan faizler
  • Kredi kartı gecikme faizinin hesaplanması
  • Konularında önemli bilgiler ve bu konular hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödeme

Kredi kartı borcu ödeme işlemleri, birçok kredi kartı sahibinin henüz net olarak bilmediği konuların başında gelmektedir. Ülkemizde milyonlarca kredi kartı kullanıcısı var ancak kredi kartı borçlarıyla ilgili olarak; dönem borcu, asgari tutar gibi kavramları ve bunlarla ilişkilendirilen faizleri tam olarak bilenlerin sayısı oldukça az. Bu noktada bilinçli bir şekilde kredi kartı kullanmak isteyen müşteriler, internet üzerinden sık sık araştırma yaparak faydalı bilgilere ulaşmak istiyorlar. 

Bilindiği üzere kredi kartı borçları her ay yapılan harcamaların ay sonunda ödeneceği bir sistem üzerine işlemektedir. Dolayısıyla ay sonunda harcamalarınızı ödemenizi bildiren ekstreler size tebliğ edilir. Bu ekstreler üzerinde ödemeniz dönem borcunuzun yanında ödenmesi gereken asgari tutar adı altında bir ödeme çeşidi daha sunulmaktadır. İki türlü ödemenizi de gerçekleştirerek kredi kartı kullanımına devam edebilirsiniz ancak asgari tutarı ödediğiniz durumlarda geriye kalan kredi kartı borcunuza faiz uygulanmaktadır. Kredi kartı müşterilerinin çoğu bu konuda yeterli bilgiye sahip değildir. 

Kredi Kartı Faizleri 

Bilinmesi gereken kredi kartı faizleri, ülkemizdeki milyonlarca kredi kartı kullanıcısını yakından ilgilendirmektedir. Birçok kredi kartı kullanıcısı borçlarını zamanında ve eksiksiz olarak ödeyememektedir. Bu sebeple ortaya çıkan tablodan olumsuz olarak etkilenmekte ve söz konu kredi kartı borçlarına birtakım faizler eklenmektedir. Bu faizler hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Alışveriş Faizi 

Kredi kartı alışveriş faizi, hesap özetinizde belirtilen dönem borcunuzun tamamını, belirtilen son ödeme tarihinden önce ödeyerek kapatmanız durumunda borcunuz faize tabi tutulmamaktadır. Ancak dönem borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödemeyerek kredilendirme tercih ettiğiniz durumlarda, hesap kesim tarihinizden sonraki son ödeme tarihine kadar nakit çekim dışındaki harcamalarınıza akdi faiz üzerinden alışveriş faizi uygulanmaktadır.

Nakit Çekim Faizi

Kredi kartı nakit çekim faizi, kredi kartınızdan nakit çektiğiniz günden itibaren başlatılmaktadır. Birçok kredi kartı kullanıcısının bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı bilinmektedir. Bu sebeple ay sonunda kredi kartınıza ait hesap özetinde, hesap kesim tarihine kadar nakit çekim faizi olduğunu gören birçok vatandaş bu duruma şaşırmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum, hesap kesim tarihi ile ödeme yaptığınız tarih arasındaki faiz, bir sonraki hesap özetinizde yer almaktadır.

Gecikme Faizi

Kredi kartı gecikme faizi, birçok vatandaşın merak ettiği konuların başında yer almaktadır. Gecikme faizini basit bir şekilde açıklamak gerekirse, kredi kartı borcunuzun ay sonunda size tebliğ edilen hesap özetinizde gösterilen dönem borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda kredi kartı borcunuza tabi tutulan faiz tutarı olarak tanımlanabilir. 

Kredi Kartı Borcu Gecikme Faizi

Kredi kartı borcuna tabi tutulan gecikme faizi, kredi kartı kullanıcısının ödemesi gereken dönem borcunu zamanında ve eksiksiz olarak ödeyemediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla gecikme faizi gibi bir durumla muhattap olmamak için kredi kartı kullanıcısının, o dönemki borucunun asgari tutarını değil de tamamını ödemesi gerekmektedir. Öte yandan kredi kartı ekstresinde (hesap özeti) açıkça belirtilen kredi kartı borcu son ödeme tarihinin de geciktirilmemiş olması bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. 

Kredi kartı kullanıcısının zamanında yapmadığı kredi kartı borcu ödemelerinde günlük faiz işletilmektedir. Dolayısıyla son ödeme tarihini geciktirdiğiniz her gün boyunca söz konusu kredi kartı borcunuza faiz tabi tutulmaktadır. Söz konusu günlük olarak kredi kartı borcunuza işletilen faizlerinizi bir sonraki ay size tebliğ edilen kredi kartı hesap özetinizde rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Akdi Faiz Nedir?

Kredi kartına uygulanan akdi faiz, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. TCMB’nin belirlediği akdi faiz bir kredi kartına uygulanabilecek olan maksimum faiz oranını oluşturmaktadır. Dolayısıyla müşterisi olduğunuz bankalar, belirlenen bu oranın üzerinde bir faiz oranını, kredi kartı borcuna uygulamaları mümkün olmamaktadır.

Akdi faiz oranı her yıl 3 kere olmak üzere TCMB tarafından belirlenmektedir. Her yılın 3 aylık döneminde belirlenen faiz oranı kredi kartı borçlarının gecikme faizlerini de oluşturan önemli bir faiz oranıdır.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemleri başta biraz kafa karıştırıcı gibi gelse de aslında göründüğü kadar zor değildir. Açıkçası günümüzde birçok banka, müşterisi olun ya da olmayın internet üzerinden kredi kartı gecikme faizi hesaplama hizmeti sunmaktadır. Bu hesaplama motorlarına borcunuzu ve diğer gerekli bilgileri girerek kolay bir şekilde gecikme faizini hesaplayabilirsiniz. Ancak böyle bir imkana sahip değilseniz yapmanız gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz:

Kredi kartınızın toplam borcu değil de dönem borcuna dair bir tutar belirlenip bu tutarın asgarisi alınmaktadır. Dönem borcuna dair daha önceden ödeme yaptıysanız, yapmış olduğunuz bu tutar, asgari ödeme tutarından da düşülmektedir.

Daha sonra düşülen tutar asgari ödeme tutarının üzerinde ise borcunuza herhangi bir faiz işlenmemektedir. Fakat asgari tutarın altında kalan ödemelerde aradaki farka % 2,34 oranında faiz uygulanmaktadır. Buna da asgari tutarın gecikme faizi adı verilmektedir.

Asgari tutar dışında dönem borcunuz da ödenmemiş olarak sayıldığı için bu borca da güncel oranında akdi faiz eklenmektedir. 

Söz konusu işlemlerin ardından ortaya çıkan tutarları hesaplayarak ödemeniz gereken gecikme faizine net bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartında Faiz Üzerine Faiz İşliyor Mu?

Kredi kartında faiz üzerine faiz işlemesi sorunu, kredi kartı müşterileri tarafından en çok merak edilen konuların arasında yer almaktadır. Ancak Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda yer alan hükümler gereğince faiz üzerine faiz işletilmesi kanunen yasaktır. Bu sebeple bankalar da müşterilerine bu kurala itibar ederek faiz uygulaması yapmaktadırlar.

Gecikme Faizi Üzerine Ne Tür Vergiler Uygulanır?

Kredi kartı gecikme faizine tabi tutulan vergiler iki adettir. Bunlar %5 oranında olmak kaydıyla Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ve %15 olmak kaydıyla da Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu tutarlarıdır.

Kredi Kartı Kullanırken Hangi Durumda Faiz Ödenir?

Kredi kartı kullanırken faiz ödendiği durumlar kredi kartı müşterilerinin merakını çekmektedir. Bu konula ilgili olarak kredi kartı müşterilerinin kredi kartı kullanımında karşılaştıkları faiz durumları şunlardır:

  • Gecikmiş borçlar
  • Nakit avans ya da taksitli avans faizi

Asgari Ödeme Tutarı Ödendiğinde Faiz İşlemez Mi?

Asgari ödeme tutarı ödendiğinde faiz işlemesi sorunu birçok vatandaşın aklını karıştırmaktadır. Ancak bankaların kurallarına göre kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmesi o döneme ait borcun kapatıldığı anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla asgari ödeme yapılsa dahi kredi kartınızın kalan dönem borcuna akdi faiz oranı üzerinden faiz uygulanmaktadır.

Derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler