Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Bitcoin Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Detaylar haberin devamında.. 
Bitcoin Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?
Bitcoin Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Nedir? Kim Bulmuştur?

Eğer yurt dışına çıkarsanız para çekme makinelerinde Bitcoin’in de bulunduğunu görme şansınız olacaktır. Birçok alışveriş merkezi, ödeme noktaları vb. yerler Bitcoin ile yapılan ödemeleri kabul etmektedir. Zamanla bu yerlerin sayısının artacağından emin olabilirsiniz. Şu anda ülkemizde de Bitcoin adına bir çalışma yapılmaktadır ve yakın zamanda yasallık kazanacaktır ve diğer ülkelerde olduğu gibi artık Türkiye’de de ödeme yöntemi ve daha birçok alanda rahatça kullanılabilecektir. 

Bitcoini İlk Kim Piyasaya Sürmüştür?

Bitcoin yaklaşık 10 yıl önce bir Japon iş adamı olan Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülmüştür. Tabi ilk başlarda Bitcoin’in değeri şu an ki değerinin binde biri kadar bile değildi. Her geçen zaman Bitcoin’in değerine değer kattı ve bu hale gelmesini sağladı. Belki inanmayacaksınız ama şu an 1 Bitcoin 55.000 Türk Lirası değerindedir. Bitcoin işinde en karlı çıkanlarda yine bu işe en başlarda girişenler ve yatırım yapanlar olarak kayda geçmiş durumdadır.

En başta bir Bitcoin sahibi olmanız için ilk ihtiyacınız olacak olan şey Bitcoin cüzdanıdır. Blockhain adlı cüzdan en güvenli ve en iyi cüzdan olarak adlandırılmaktadır ve yüzbinlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. İlk yapacağınız şey buradan bir cüzdan hesabı almaktır. Güvenlik açısından cüzdanınızın kullanıcı adını ve şifresini kimseyle paylaşmayın. Daha sonra Bitcoin kazanmak için madencilik işlemine geçmeniz gerekmektedir.

 Bu madenciliği diğerlerinden ayıran en önemli nokta işlemciler ve ekran kartları üzerinden yapılıyor olmasıdır. Yani kazmaya, küreğe ve benzeri şeyleri hiç ihtiyaç duyulmayacak. Her işin bir zorluğu olduğu gibi Bitcoin’in de bir zorluğu bulunmaktadır. Bitcoin çıkarması o kadar kolay bir iş değildir. Oldukça uzun zamanlardan sonra Bitcoin kazanmaya ancak başlayabilirsiniz.

Bitcoin Ne Kadar Sürede Çıkıyor

 Bu süre zarfında yapmanız gereken şey ise Bitcoin madeni yapan işlemci ve ekran kartlarının sayısını artırmaktır. Belli bir süre sonra artan maden sayısı ile yavaş yavaş Bitcoin kazanmaya başlayacaksınız. Bu şekilde Bitcoin arayan maden sayısını artırmış olacaksınız. Belli bir süre sonra oldukça fazla maden yapan işlemci olmasından dolayı Bitcoin bulmanız daha da kolaylaşacaktır. Örneğin başlarda 2 ayda 1 tane Bitcoin bulma şansınız varken bunu ilerleyen zamanlarda 1 aya ardında 2 haftaya hatta ve hatta bu arama süresini birkaç güne kadar indirme olanağınız bulunmaktadır. Bu tamamen sizlerin maden arayan işlemcilerin sayısını artırıp azaltmanıza bağlıdır. 

Bitcoin’in bazı avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunların neler olduğu aşağıda maddeler halinde gösterilmiştir.

*AVANTAJLARI

-Piyasanın sürekli dalgalanmasın fazla etkilenmez ve sahibini büyük zararlara sokmaz

-Herhangi bir devlete ait olmadığı için asla çökmez.

-Güvenlidir, madenden çıkardığınız Bitcoinlerinizi internet bağlantısı bulunmayan disklerinizde gönül rahatlığıyla taşıyabilirsiniz.

-İzi takip edilemez, aldığınız veya sattığınız bir ürün için Bitcoin ödemesi alırsanız bunu kaynağı takip edilemediği için devlete bir vergi ödemek zorunda kalmazsınız.

*DEZAVANTAJLARI

-İzinin sürülemiyor oluşu, yukarı da bir avantaj olarak bahsettik ama bu aynı zamanda bir dezavantajdır da. Yapılan kirli işler için Bitcoin ödemesi yapıldığında takip edilemediği için suçluyu bulmak ta oldukça zorlaşacaktır.

-Yeni bir teknoloji olması, Bitcoin henüz 12 yıllık bir para birimidir ve sanal olması da ileride teknolojilerin daha da gelişmesiyle Bitcoin sistemini zora sokabilir. 

Bunlar da dezavantajlarından birkaç tanesidir.

BTC MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR

Sanal para olarak bilinen ve gücünü hızla artıran Bitcoin etki alanını hızla artırmaktadır. 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından internet alemine sürülen bu para şimdiler de oldukça değerlidir. Şöyle açıklayacak olursak, 2009 yılında 1 Bitcoin almak için ödeyeceğiniz para miktarı 1 kuruş falanken şimdiler de bu miktar 500.000 Türk Lirası civarındadır. Bu da demek oluyor ki her geçen zaman Bitcoin’in değerine değer katmış durumdadır. 

Bitcoin’in sanal bir para olduğundan yukarıda da bahsetmiştik. İlk piyasaya sürüldüğü zamanlarda Bitcoin yasal bir para birimi değildi. Geçen zamanla birlikte Bitcoin’in yasallık kazandığı ülke sayısı da artmış durumdadır. Şu az bazı ülkelerde Bitcoin için özel olarak tasarlanmış olan para çekme makineleri de bulunmaktadır. Yine birçok yerde Bitcoin ile yapılan ödemeleri kabul etmektedir. Bunlar Bitcoin hakkında bilinmesi gereken başlıca şeylerdir. 

 Geçen zaman içerisinde bilgisayar işlemcileri yetersiz kaldı ve yerini CPU ile GPU ya bıraktı. Ancak bunlarda bir süre sonra madencilere yeterli olmadı ve sadece madencilik yapmak için tasarlanan aletler yani Asic Miner’ler piyasa sürüldü. Bu aletler sadece madencilik yapmak için tasarlandığı için diğerlerine göre daha başarılı bir şekilde işlemleri yapmaya devam etmektedir. Değinmemiz gereken bir nokta da Asic Minerlerin bir süre sonra gücünü kaybettiği ve en başlarda ki gibi verimli çalışamadığı. Bitcoin’in çıkarma süreleri de sizlerin almış olduğu Asic Minerlere bağlıdır. Ne kadar çok Asic Miner’e sahip olursanız o kadar fazla Bitcoin üretme şansınız bulunmaktadır. Asic Minerlere yapmış olduğunuz yatırım da belli bir süre sonra kendisini telafi edecek ve sizleri kazanca götürmeye başlayacaktır. 

Eğer Asic Minerinizden Bitcoin üretmeyi başarırsanız bunu yüksek güvenlikli bir sanal cüzdanda kolayca taşıyabilirsiniz. Blockhain adlı sanal cüzdan oldukça yüksek güvenlik ağlarına sahiptir ve sizler için Bitcoin’in korunmasını sağlayabilir. Bitcoin’i koruyabileceğiniz bir diğer yöntem de sabit disklerdir. Bitcoin’i çıkardıktan sonra bir diske aktarabilirsiniz, bu diski de internete bağlamadığınız da herhangi bir sorun olmayacaktır. Bu şekilde çıkarmış olduğunuz Bitcoinleri saklayabilir ve ilerleyen zamanlar da istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler