Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?
Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır? 

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Aktarılır? En Yüksek Emekli Maaş Promosyonu veren Bankalar Hangileri? detaylara haberin devamında….

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

2022 yılına girmeye sayılı günler kala Emekli Maaşı alan vatandaşlarımız bankadaki sözleşme süreleri bittiğinde en yüksek promosyonu veren bankayı araştırmaktadır. Yorucu bir iş hayatından sonra rahatlatıcı bir emeklilik hayatı, her çalışanın hayalinde yatan, ileri yaşları için kurdukları planları vardır. Ülkemizde de 10 milyona yakın emekli, çalışma hayatına son vermiş ve çalışırken düzenli olarak ödedikleri primleri şimdi de emekli aylığı olarak geri almaktadırlar. Emekli kimselerin aldıkları emekli aylıkları, kendilerinin çalıştıkları süre ve ödedikleri primlerle doğru orantılıdır.
10 milyon gibi bir sayıdan bahsedince, emeklilerin haklarını korumak ve düzenlemek adına yapılan düzenlemelerin sayısı hiç de az değildir. Bu düzenlemeler arasında emeklilerin maaşlarını aldıkları bankaları değiştirme hakları da son düzenlemelerle kendilerine verilen haklardandır. Emekli olanlar, emekli maaşlarını aldıkları kamu bankalarını başka kamu bankalarıyla, hatta başka özel sermayeli bankalarla bile değiştirebilirler.
Emekli Maaşını Taşırken İzlenmesi Gereken Yol
  • Emekli olunan kurumun bir önemi olmaksızın maaş değişim işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Emekli maaşının taşınması istenen banka tespit edilmeli.
  • Emekli maaşının taşınması istenen yeni bankaya bu işlem için başvurulmalı, bankalar, emeklilerin maaşlarını kendi bankalarından çekmeleri için çeşitli kampanyalar oluştururlar. Bu kampanyalar iyice incelenmeli ve kişilerin maksimum fayda sağlayacağı bankalar tercih edilmeli.
  • Eski banka ile yapılan sözleşmede maaşın taşınmasına mani olacak bir durum olmamasına dikkat edilmeli, yeni banka ile yapılacak sözleşmede tahahüt edilen promosyonların yer alıp almadığına da bakılmalıdır.
Ayrıca 👉👀Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerektiği Konusunda Hazırlanan Yazımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 
Daha fazla mesaj

MasterChef 36. Bölüm İzle Youtube | 10 Ağustos 2022

Weptekno.com Açıldı

En Yüksek emekli Maaşına Promosyon Veren Bankalar

Bu düzenlemeler sonrasında bankaların hepsi, emeklileri, kendi bankalarından maaş almaları için çekici kampanyalar düzenlemeye başladılar. Küçük altın hediyesi, aidatsız kart, promosyon hediyeler gibi birçok hediye ve kampanya, emekli kimseleri kendi bankalarına çekmek amacıyla oluşturulan kampanyalardır. Emekli maaşının alındığı banka değiştirilmeden önce bankaların yeni emekli müşterileri için hazırladıkları kampanya ve ürünleri iyice araştırmış olmak gerekmektedir.
Emekli maaşının bir başka bankaya aktarılması için yapılması gereken ilk iş, maaşın taşımak istenen bankada bir hesap açılmasıdır. Emekli kimseler, çalışmak istedikleri yeni bankalarına giderek durumu bildirirler. Maaşlarını bu bankaya taşımak istediklerini ve bu bankada hesap oluşturmak istediklerini bildirirler. Görevli de emekli kimsenin isteğini kısa sürede yerinde getirecektir.
Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ ne gidilerek kuruma emekli maaşının başka bankaya taşınması adına bir dilekçe hazırlanarak verilmesi gerekmektedir. Yazılan dilekçede emekli maaşının, açılan yeni banka hesabına aktarılmasının istendiği belirtilmelidir. Kuruma iletilen dilekçe doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu, kişilerin emekli maaşlarını diledikleri bankalara kısa sürede aktarmaktadırlar. 
Aynı zamanda, emekli vatandaşların herhangi bir kuruma gitmelerine gerekte kalmamıştır. Emekli kimseler,  e-devlet işlemleri menülerinden Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi altında reel olarak verecekleri dilekçeleri bu platformdan da iletebilmektedirler.
Emekli maaşlarının taşınması aşamasında dikkat edilmesi gereken bir takım unsur bulunmaktadır. Bunlardan biri, maaşın alınmakta olduğu banka ile kişi arasında geçerliliği süren bir anlaşma olup olmadığıdır. Örneğin emekliler eski bankalarına emekli maaşlarını buradan alacaklarına ve bu sürenin 1 yıl olacağına dair sözleşme imzaladılar ise bu süreden önce başka bankayı seçmeleri halinde, bankanın promosyon olarak sunduğu, verdiği hizmetleri geri vermesi, ödemesi gerekmektedir. 
Bu gibi durumlardan kaçınmak adına banka değiştirmeden önce tüm değişkenler aydınlatılmalıdır.
Aynı şekilde, emekli maaşının çekilmesi istenen yeni banka ile yapılacak sözleşmede de her zaman olduğu gibi temkinli olmak ve sözleşmenin tamamını okumak gerekmektedir. Aksi halde yeni bankanın taahhüt etmiş olduğu promosyon ve indirim gibi hizmetlerden mahrum kalınabilir. Gerçekleştirilen tüm bu işlemlerden sonra emekli kimseler maaşlarını bir dahaki maaş döneminde yeni bankalarından çekebileceklerdir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BANKA DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

  • Emekli maaşınızı PTT’ye, başka bankaya ya da başka şubeye taşımak istiyorsanız bunu e-devlet üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • Eğer e-devlet kimlik doğrulaması yapmadıysanız otomatik olarak kimlik doğrulaması sayfasına yönlendirileceksiniz.
  • Kimlik doğrulaması için TC kimlik numarasına ve e-devlet şifresine ihtiyacınız var.
  • Giriş yaptıktan sonra tekrar SGK’nın sayfasına yönlendirileceksiniz.
  • Burada hangi kurumdan emekliyseniz onun seçenekleri arasında banka ve adres değişikliğini bularak tıklayın.
  • Açılan sayfada kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz. Sol taraftaki banka/şube değişikliğini tıklayarak yeni banka bilgilerinizi girebilirsiniz.
Oyla post
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler