Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

En Uzun Süren 10 Yabancı Dizi Önerisi

En Uzun Süren 10 Yabancı Dizi Önerisi
En Uzun Süren 10 Yabancı Dizi Önerisi 

En Uzun Süren 10 Yabancı Dizi Önerisini sizler için derledik. Yabancı dizi kavramı pek çok kişinin hayatına çok küçüklükten yerleşmiş olan bir alışkanlıktır. Çok eskiden beri televizyonlarda yayınlanan yabancı dizileri izlemek günümüzde artık çok daha kolay hale geldi. Artık kısa sezonlu, az bölümlü diziler popülerleşse de yıllarca merakla izlenen dizilerin yeri hep ayrı olmuştur. 
Yayınlandıkları günden hatta final yapmalarının üstünden çok uzun zaman geçmesine rağmen tekrar tekrar izlenen bu diziler ilk günkü gibi heyecanlarını korumaktadırlar. Çok uzun yıllar boyunca süren bol sezonlu ve bol bölümlü sürükleyici diziler günümüzde eskisi kadar olmasa da geniş bir izleyici kitlesine sahiptir. 

1 – The Mentalist (2008 – 2015)

 
2008 yılında yayınlanmaya başlayan dizi gerek konusu gerek başarılı oyuncu kadrosu ile yıllar boyu üzerindeki ilgiyi canlı tutmayı başardı. Çocuğunun ve eşinin katilini bulmaya kendini adamış bir adamın insan gözlemlerindeki yetenekleri sayesinde FBI’ da işe başlaması ile burada yaşadıklarını anlatan polisiye türündeki dizi 2015’te yayınladığı final bölümü ile hayranlarını üzse de hala çokça izlenen diziler arasında yer almakta. Toplamda 7 sezon ve 151 bölümden oluşan bu yabancı dizi uzun soluklu diziler arasında baş sıralarda bulunmaktadır.

2 – Game Of Thrones (2011 – 2019)

 
Dünya çapında çok satılan kitap serisi Buz ve Ateşin Şarkısı adlı serinden uyarlanan yabancı dizi ilk bölümünü 2011 yılında HBO kanalında yayınladı. Dizi, kendine özgü evreni kalabalık oyuncu kadrosu ve konusu ile ilk sezonundan itibaren dünya çapında bir ses getirdi. Westeros adlı coğrafyada geçen dizi buradaki 7 krallığın arasındaki taht oyunlarını ele alıyor. Pek çok kişiyi kendine hayran bırakan dizi yayınlandığı dönem uyarlandığı kitap serisine olan ilgiyi de arttırdı. 
Kitapla çok da benzer gitmeyen dizi finalinin yaklaşması ile dizinin hayranları final ile ilgili pek çok teori ortaya koydu. Ancak dizi 2019 yılında yayınladığı 6 bölümlük son sezonu ile sevenlerini büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Yan dizilerinin de çekileceği duyurulan dizi toplamda 8 sezon 73 bölümlük bir dizidir. Özellikle son sezondaki bölümlerin sinema filmi uzunluğunda olması televizyon ekranlarında bir ilk olarak tarihe geçmiştir.

3 – The Office (2005 – 2013)

 
2005 yılında hayatımıza giren durum komedisi türündeki bu dizi karakterleri ile adeta ikonlaşmıştır. Herkesin kendine benzeteceği bir karakter bulabileceği bu dizi günümüzde hala en iyi komedi dizileri arasında yer alır. Bir kâğıt şirketinde çalışan birbirinden ilginç karakterlerin günlük hayatlarını anlatan dizi yabancı diziler arasında en iyi karakterlere sahiptir. Emmy ve Altın Küre ödüllerine layık görülen dizi toplamda 9 sezon 201 bölümden oluşmaktadır. Ayrıca The Office yabancı dizi sektörüne yeni bir soluk da getirmiştir.

4 – En Çok İzlenen Yabancı Dizi: Friends (1994 – 2004)

 
1994 yılında yayınlanmaya başlayan dizi günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmedi. En iyi 20 yabancı dizi listelerinde hep en üst sıralarda yer alan Friends üzerinden yıllar geçse de ele aldığı konular yönünden hala güncel kalmayı başarıyor. Toplamda 10 sezon ve 237 bölümden oluşan dizinin hala çok sıkı hayran grubu bulunuyor. Şu anda çeşitli platformlarda bölümleri yayınlanan diziye geçtiğimiz günlerde özel bir bölüm çekildi. NBC’ de yayınlanan dizi Manhattan’da yaşayan bir arkadaş grubunun başından geçenleri konu alıyor.

5 – Modern Family (2009 – 2020)

 
2009 yılında ABC kanalında yayına başlayan Amerikan komedi dizisi Modern Family gönüllerde taht kuran bir dizi olmuştur. Eski ABD başkanı Obama’nın en sevdiği dizi olarak ünlenmiştir. 11 sezon 250 bölümden oluşan dizi geniş bir izleyici kitlesine sahip olmasının yanı sıra uluslar arası hazırlanan en iyi 50 yabancı dizi listelerinde er almayı hep başarmıştır. 3 ailenin yaşantısını konu alan dizi renkli karakterleri ile yıllar boyunca üzerindeki ilgiyi hiç kaybetmemeyi başarmıştır.

6 – Bones (2005 – 2017)

 
Amerikan suç – drama dizisi olan Bones, FBI ajanlarının çözülememiş cinayetleri incelemesi ve çeşitli suçları açığa çıkarması ile şekillenir. Her bölüm farklı bir olay örgüsünü ele alan yabancı dizi yayınlandığı süre boyunca verdiği heyecanı canlı tutmayı başarmıştır. 2017’de yayınlanan 12. Sezonun ardından ekranlara veda eden dizi farklı platformlarda hala izlenmektedir. 246 bölümden oluşan dizinin oyuncuları pek çok ödüle layık görülmüştür. Başrolleri paylaşan ikilinin birbirlerine zıt karakterleri seyir keyfini arttıran diziyi güzelleştiren detaylardan biridir.

7 – Criminal Minds (2005 -)

 
2005 yılında CBS kanalında yayınlanmaya başlanan Criminal Minds, polisiye türündeki dizilere yeni bir soluk getirmiştir. Dizide klasik FBI ajanlarının aksine suçluların beyinlerinin nasıl çalıştığını inceleyen özel bir ekibin maceralarına tanık oluyoruz. Her karakteri ile seyircilerine farklı bir bakış açısı kazandıran dizi hala yayınlanmaya devam etmektedir. 15 sezon ve 324 bölümden oluşan dizi 16. Sezonu ile ekranlara veda etmeye planlamaktadır. Psikolojik – polisiye türlerine ilgi duyanların kesinlikle izlemesi gereken yapım en iyi yabancı diziler sıralaması arasında yer almaktadır.

8 – Supernatural (2005 – 2020)

 
2005 yılında yayın hayatına başlayan dizi bir dönem günümüzdeki pek çok gencin Amerikan dizileri ile tanışmasını sağlamıştı. Korku fantastik türündeki dizi gerek konusu ile gerek ise oyuncu kadrosu ile hemen hemen herkesi içine çekmekte. İki kardeşin babalarının kaybolmasının ardından tekrar bir araya gelmesi ve doğaüstü canlılarla olan mücadelesini anlatan dizi tam 15 sezon sürmüştür. Türkiye’de de “Doğaüstü” olarak televizyonda yayınlanan dizinin toplamda 327 bölümü bulunur. Kendine özgü evreni ile hala farklı platformlarda izlenmekte olan dizi finaliyle birlikte eski yabancı diziler arşivi listelerinde ilk sıralara yerleşmiştir. 

9 – Grey’s Anatomy (2005 – )

 
Grey’s Anatomy pek çok kez Emmy ve Altın Küre ödüllerine layık görülen hastane temalı Amerikan dizisidir. Türkiye’de de “Doktorlar” adında bir uyarlaması çekilen dizi hala devam etmektedir. Tıp fakültesinden mezun olan stajyer doktorların yaşadıklarını anlatan dizinin şu anda 16 sezonu bulunur. Sıkı bir hayran kitlesi olan dizi birbirinden farklı karakterleri ile dikkat çeker. Yeni sezonunun ne zaman geleceği henüz açıklanmaya dizi yakın zamanda final yapmayı düşünmediklerini dile getirmişlerdir. Grey’s Anatomy bu gidişle yabancı dizi sektöründe uzunca bir süre daha kendine yer bulacak.

10 – The Simpsons (1989 -)

 
Tüm dünyayı kasıp kavuran The Simpsons belki de gelmiş geçmiş en ünlü animasyon dizisi. Fox kanalı için yaratılan bu çizgi dizi Amerikan orta sınıf bir ailenin maceralarını konu alan komedi türündeki dizidir. Komedi türünde olmasının yanı sıra eleştirdiği kapitalist sistem ve verdiği güzel mesajlar ile tüm dünyada üne kavuşmuştur. 1999 yılında “20. Yüzyılın en iyi dizisi” unvanını alan dizi şu anda 32 sezon 706 bölümden oluşuyor. Yeni bölümleri gelmeye devam eden yabancı dizi herkesin izlemesi gereken son derece eğlenceli bir dizi.
Oyla post
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.