Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Kitap Kafe Açma Maliyetleri, Kazançları ve Yöntemleri

Kitap Kafe Açma Maliyetleri, Kazançları ve Yöntemleri
Kitap Kafe Açma Maliyetleri, Kazançları ve Yöntemleri

Kitap Kafe Açma Maliyetleri, Kazanları ve Yöntemleri hakkında detaylara haberin devamından ulaşabilirsiniz. 

Kitap Kafe Açmak 

Şimdi arkanıza yaslanın ve gözlerinizi kapatın; ahşap masalar ve eskitme koltukların olduğu, kafelerle kitapların yan yana dizildiği bir ortam düşünün. Sizin hoşunuza gitti mi? Bu betimleme aslında neredeyse herkesin hoşuna gidecektir, kitapla kahve kadar birbirine yakışan pek fazla bir şey olmasa gerek. 
Çevrenizde bulunan normal kafelerle kitap kafelerin sayısını karşılaştırdığınız zaman kitap kafelerin oranının daha az olduğunu fark edeceksiniz. Bu durumda sizin kitap kafe açmanız halinde rekabet edeceğiniz diğer işletmelerin daha az olması anlamına gelmektedir. Kitap kafe açtığınız zaman aslında iki işi bir arada götürmeye başlayacaksınız; kitap evi ve kafe işini. Ortamın rahat ve çekici tasarımı sayesinde kolaylıkla müşteri çekebileceksiniz ve aynı zamanda kar oranınız da aynı şekilde yüksek olacak. 
Kitap evi açmak için uygulayabilecek olduğunuz senaryolardan bahsedeceğiz. Yazının devam eden kısmında yer alan senaryolardan birini uygulayarak siz de kitap kafe sahibi olabilir ve müşterilerinizin mekanınızda daha güzel ve içten vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. 

Mevcut Kitapevine Kafe Eklemek 

Zaten yürütmekte olduğunuz bir kitapeviniz varsa, müşterilerinize kitap satışından daha fazlasını sunarak dikkatlerini kendi üzerinizde toplama şansınızı arttırabilirsiniz. Kitapevinizin içerisinde müsait alan bulunması dahilinde gerekli koltukları, masa ve sandalyeleri yerleştirebilir, ardından kahve barı gibi eklentiler kurabilirsiniz. 
Ayrıca Fotoğraf Çekerek Para Kazanma Konusunda Detaylı Bilgiler İçeren Yazımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 
Kitapevi işletirken işletmeniz içerisinde kafe faaliyetlerinde bulunmaya karar verdiğinizde sahip olduğunuz ruhsattan farklı bir alanda çalışmalara başlayacaksınız. Bu nedenle, gerekli olan faaliyet izinlerinin alınması birincil şartınızı olarak karşınızda bulunmaktadır. İzinlerinizi edindikten sonra kahve ekipmanları ve müşterilerinizin hoşuna gidebilecek olan diğer ekipmanları, eklentileri, artık kitap kafe olacak işletmenize koyabilirsiniz. Aynı zamanda unutmamalısınız ki, mekanın kiracısı konumundaysanız, mülk sahibi ile temasa geçerek sahip olduğunuz kira sözleşmesini de yenilemeniz gerekecektir. 
Gereken zorunluluklar ve yükümlülükler arasında; kitap kafe işletmesi oluşturmak için aranan imar şartlarını öğrenmek, alınması gerekiyorsa ek izinleri almak, müşterilerinizin rahat edebilecekleri alanlar düzenlemek (koltuk, masa ve sandalye gibi), kahve ekipmanlarını ve kahve işinden anlayan, çeşitli karışımlarla lezzetli kahveler yapmasını başarabilen kişileri istihdam etmek, malların gelecek olduğu kanalları belirlemek ve bu kanallarla düzenli bir bağlantı kurmak, çevrenizde eğer bulunması halinde diğer kitap kafelerin de işletme faaliyetlerini incelemeniz, onların hangi ürünler için ne kadar ücret talebinde bulunduklarını belirlemeniz, sizin de fiyat politikanız için yetine getirmeniz gereken bir şart olarak karşınızda durmaktadır. 
İstihdam edecek olduğunuz personeli eğitecek ve kullandığınız POS sistemini gözden geçirecek olduğunuzu da aklınızdan çıkartmayın. Tüm bu gereklilikler zaman alan fakat aynı zamanda yerine getirilmesi gereken zorunluluklardır. 

İşletme Faaliyetlerinde Bulunan Bir Kafeye Kitapevi Eklemek  

Daha fazla mesaj
Yukarıdaki senaryoda olduğu gibi bu senaryoda da var olan bir organizasyona yeni eklemeler yapılarak yeni bir organizasyon ortaya çıkartılmaktadır. İşletmekte olduğunuz kafenizin mevcut alanlarının yeterli boyutlarda olması, kitap raflarının ve istiflerinin yerleştirilebilecek alanların olması gereken birinci zorunluluklar arasındadır. İşletmenize birçok kitap alacak ve bu kitaplardan da para kazanmaya başlayacak olduğunuz için kitapların da düzenli olarak kayıtlarının tutulması ve envanterlerinin oluşturulması gerekmektedir. 
Çalışmakta olan bir kafenizin olması ve kafenize kitapevi atmosferi katmak isterseniz yerine getirmeniz gereken zorunluluklar; kitap kafe olarak çalışma faaliyetlerinde bulunmak için gereken imar şartlarını öğrenmek, gerçekleştirmekte olduğunuz faaliyet alanınızdan başka bir alanda da faaliyet göstermeye başlayacak olduğunuz için gereken diğer izinleri almanız, işletme içerisinde ve hemen dışarısındaki alanların yeniden düzenlenmesi, kitap tedarikçileri( internet siteleri, yayın evleri, diğer sahaflar gibi) ile temasa geçilmesi, mekanın kiracısı konumunda iseniz mülk sahibi ile yaptığınız kira sözleşmesinin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. 
İş yoğunluğunuz biraz daha artacak olduğu ve kitaplardan anlayan çalışanlarınızın olmaması durumunda, daha önce kitap evinde çalışmış olan ya da kitaplarla arası iyi olan, popüler ve klasik kitaplar, yayınevleri hakkında bilgi sahibi olan kişilerin işe alınması bu durumda gerekli olabilecektir. Kullanmakta olduğunuz POS sistemini de gözden geçirmeni gerekmektedir. 

Hazırda Bir İşletme Olmadan Kitap Kafe Açmak 

Yukarıdaki senaryolarda, daha öncesinden bir işletmenizin olduğu ve bu işletmenizi yeniden dekore-adapte ederek yeni bir iş ortaya çıkartılması konusunda açıklamalarda bulunulmuştur. Bu senaryoda ise sıfırdan bir işletme kurulacağı ve hangi alanlarda daha dikkatli olunması gerektiği konusu üzerinde durulacaktır. Bu durumda, iş planınıza uygun bir mekan bulmanız ve her şeye sıfırdan başlamanız, daha önceki senaryolarda karşı karşıya kalabilecek olduğunuz sorunların önüne geçecek ve işinizi daha kolay hale getirecektir. Cesaretiniz yerinde olsun. 
Öncelikle, oluşturacak olduğunuz kitap kafeden beklentileriniz nelerdir ve ne oranda müşteri bekliyorsunuz gibi sorulara cevap bulmanız gerekmektedir. Beklentilerinizi ve gerçekleri göz önünde bulundurarak gerçekçi bir iş planı hazırlamanız son derece önemlidir. 
Yapmanız gerekenler arasında; çevrenizde bulunan diğer kitap kafeleri incelemek ve uygulamakta oldukları fiyatlandırma politikalarına bakmak ve bu bağlamda rakiplerinizi tanımak, elde ettiğiniz bilgiler ve sizin beklentileriniz doğrultusunda gerçekçi bir iş planı hazırlamak, işletmenizi oluşturabilmek için uygun mekanı tespit etmeniz ve mülk sahibi ile uygun şartlar altında kira sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir. 
Kitapevi ve kafe konseptini aynı anda oturtabilmek için gereken teçhizatları edinmeniz, kitap raflarını ve satacak olduğunuz kitapları yayınevlerinden ve diğer sahaflardan temin etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kahve malzemeleri ve araçlarını da edinmeniz gerekmektedir. Gerek kitap gerekse kahve sağlayıcılarınızı belirlemeli ve bu aracılarla sağlam bağlantılar oluşturmanız gerekmektedir. 
Yukarıda yer alan her olasılıkta, işletmenize yeni bir isim vermeniz ya da var olan ismin üzerine ekleme yaparak yeni bir levha oluşturmanız gerekmektedir. Mekanınızın değişikliğini ya da yeni açılışını müşterilerinize ve halka bildirmeniz, sizden haberdar olmaları ve sizin artık orada olduğunuz bilmeleri bakımından gerekenler arasındadır. 

Rekabeti Ve Müşteri Potansiyelini Araştırın 

Çevrenizdeki kitap kafelerin ya da kafelerin sayısının fazla olması azminizi kırmasın. Kullanacak olduğunuz farklı kahvelerle ve aromalarla onları kendinize bağlayabilecek olduğunuz gibi sunduğunuz güler yüzlü hizmet ve zaman zaman düzenlediğiniz çekilişlerle müşterilerinizin ilgisini sürekli olarak canlı tutabilirsiniz. Müşteri potansiyeliniz de bu noktada önem taşımaktadır. 
İşletmenizin olduğu çevrede kitaplarla iç içe olmaktan hoşlanan insanların, üniversite öğrencilerinin bulunması, işletmenizin müşteri çekme bakımından şanslı bir konumda olduğu anlamına gelmektedir. Haftanın belirli günlerinde düzenleyecek olduğunuz kitap çekilişleri ile müşterilerinizin özellikle o günlerde mekanınızda olmasını sağlayabilir ve size olan ilginin her zaman canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Maliyetlerin Hesaplanması 

Maliyetlerinizin kullandığınız kahveye, personel sayısına, işletmenizin konumuna, kira sözleşmenize ve tedarikçilerinize bağlı olduğunu unutmamalısınız. İş planınızı ve beklentilerinizi bu değişkenlere göre hazırlamanız, daha sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için yerinde olacaktır. Menünüzde bulunan ürünlerin fiyatlarını, bu ürünlerin hazırlanışında ne kadar zaman ve malzeme harcandığı ve bu ürünlerin hazırlanması için özel personel istihdam edilip edilmediği gibi değişkenleri göz önüne alarak belirlemelisiniz. 
Derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler