Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Kredi Kartı Borcu Olanlar Dikkat! Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Olanlar Dikkat! Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Kredi Kartı Borcu Olanlar Dikkat! 

Hemen hepimizin cüzdanının baş köşesinde duran Kredi Kartları kullanımında dikkat edilmez ise zaman zaman ödemelerde zorluk çekilmektedir. Bu haberimizde  Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur? Konularında detaylı bilgiler vereceğiz. 

Kredi Kartı Borcu Olanlar Dikkat! 

Düzenli kullandığımızda ve fazla açılmadan kart borçlarını düzenli olarak ödediğimiz Kredi kartları borcunu ödememe durumunda çeşitli yaptırımlar bulunmaktadır. Kredi Kartı borçlarının ödenmediği durumlarda izlenecek olan adımlar ise Banka Kartları ve Kredi Kartları kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Bu noktada kredi kartı borcu ödenmediği durumlarda:

Bir sene içerisinde 3 defa asgari tutar ödemesi geciktiğinde kredi kartı kullanıma kapanmaktadır.

Üst üstte 3 defa asgari ödemesi yapılmamış olan kartların kullanımı tamamen kapatılır.

Kapatılmış olan kredi kartlarının yeniden kullanıma açılması için dönem borcunun tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. 

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur 

Kredi borcunu ödeyememe durumlarında faiz gelmektedir. Kredi kartı borcunun geç ödenmesi durumlarında 2021 senesinin 1. Çeyreği için asgari ödeme tutarı kadarlık bölümü için en fazla aylık %2,75 gecikme faizi uygulanmaktadır. Dönem borcu dışındaki asgari tutar için ise aylık olarak %2,25 akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. 

Kredi Kartı Borcu Kaç Yılda Silinir?

Kredi borcunun silinmesi için gereken süre gibi bir durum söz konusu değildir. Af kararı dönemlerinde borçlar silinebilse de genel olarak borçların silinmesi durumları devlet tarafından 20 sene olmaktadır. 20 sene boyunca bankanın yaptırımları devam etmektedir. Ancak devlet tarafından kredi kartları için af çıkarılırsa, borçların silinmesi söz konusu olabilir. 

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda bankanın yaptırımları bulunmaktadır. Özellikle kredi kartı ödemelerinde yapılan bir günlük gecikmede bile kredi raporlarında geç ödeme durumu kaydedilir ve kredi puanlarında düşüş meydana gelir. Kredi notlarının yüzde 35’i kredi ve kredi kartı ödemelerinden, yüzde 35’i ise mevcut borçlardan oluşturulmaktadır. Bir gün geç ödenen kredi kartları genel puanı yüzde 70 oranında olumsuz etkilemektedir.

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Kadar Faiz Gelir?

Kredi kartı borcunu 1 ay ödeyememe durumunda geç ödediğiniz süre borunca gecikme ve akdi faiz ödeme durumu söz konusu olur. Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği kapsamında bir takvim yılı kapsamında asgari ödeme tutar eğer 3 kere geç ödenmişse, kredi kartı bir sonraki yıla kadar nakit kullanımı için kapatılmaktadır. Geciken ödemelerde yasal takip söz konusu olmaz. Ancak belirli bir ödeme süresi geçerse, icra takibi başlatılabilir. Bu bankaların ödeme politikasına göre değişmektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir mi?

Kredi kartı borcu yüzünden icra gelmesi muhtemel yaptırımlar arasındadır. Kredi borcunun gecikmesi durumlarında:

Banka sürekli olarak arar ve ne zaman ödeme yapılacağını sorar.

Borcun 3 ay süreyle ödenmemesi durumlarında banka tarafından aramalar devam eder.

3 ay bitiminde halen ödeme yapılmamışsa yasal takip başlatılır. 

Banka bu noktada borcunu ödemeyen kişileri avukata verir. 

Avukat borçlu kişileri arar ve durumu açıklar. Ödeme yapılması durumunda avukatlık masraflarında indirim yapılacağını ifade eder. Ancak ödeme yapılmayacak durumdaysa, avukat haciz gönderir. 

Eğer yapılan keşifte evde değerli mal olup olmadığı tespit edilirse duruma karar verilir. 

Haciz yapılırken kişinin yaşam kalitesi düşürülemez. Ancak evde iki çamaşır makinesi mevcutsa biri alınabilir. En temel ihtiyaçların alınması söz konusu değildir. 

Kredi Kartı Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartı ödemesinin bir gün gecikmesi durumlarında kredi notu düşmektedir. Kredi notunun yanı sıra 1 günlük faiz gelmektedir. Faiz oranları bir gün için çok olmasa da kredi notu yüzde 70 oranında düşüş yaşayabilir. 

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı borcunun asgarisinin ödenmemesi durumlarında ödenmeyen gün sayısına göre borca faiz eklenmektedir. Eğer bir sene içerisinde 3 defa ödeme yapılmamışsa kredi kartı, kullanıma kapatılacaktır. Asgari ödemenin yapılmaması durumunda en az 3 ay yapılmamış olan ödemelerde haciz gelebilir. 

Kredi Borcunu Ödemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi kartı borcunu ödemeyenler öncelikli olarak bankaları ile konuşarak bir ödeme planı ve ödeme tarihi belirlemelidir. Genellikle bankalar borcu almak için bir yapılandırma sunmaktadır. Ancak bu yapılandırmaya uyulmuyorsa, borç avukata verilir ve avukat da hacze verebilir.

Yapılandırılmış Kredi Borcu Ödenmezse

Yapılandırılmış kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda banka borçlu kişiyi avukata vermektedir. Avukat borçlu kişi ile anlaşmaya ve borcu tahsil etmeye çalışır. Eğer borç alınırsa, haciz kalkar. Ancak borç ödenmiyorsa, avukata eve haciz gönderebilir.

Kredi Borcu Avukatlık Olursa

Kredi kartı borcunun avukata verilmesi durumunda avukat öncelikli olarak borçlu kişiyi arar ve durumu izah eder. Eğer belirli bir sürede borç ödenirse, avukatlık masraflarında indirim olacağını ifade eder. Şayet kişi borcunu ödemiyorsa, belirli bir süre sonra haciz için ekip gönderir. Hacze gelen ekibin evdeki temel ihtiyaçları karşılayan ekipmanları alması söz konusu değildir.

Ticari Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Ticari kredi kartının ödenmemesi durumunda eğer borç 90 gün içinde ödenmemişse, banka dosyayı direkt olarak avukata teslim etmektedir. Bundan sonraki süreçle de avukat ilgilenmektedir. Ticari kredinin ödenmemesi durumlarında Merkez Bankası tarafından kara listeye sokulmaktadır. Eğer borç halen ödenmezse haciz söz konusu olabilir. Bu aşamada avukat 90 günlük bir süre vermektedir. 90 gün içinde ödenmeyen kredi kartları için haciz başlatılmaktadır.

Eğer ödeme durumu yoksa, en kısa zamanda bankaya başvurulmalı ve borcun yapılandırılması sağlanmalıdır.

💁Tavsiye Bağlantı: Kredi Notu En Kolay Nasıl Yükseltilir.

Banka borcu yeniden yapılandırır ve daha uzun vadede, daha ufak taksitlerle borcu kapatma imkanı tanır. 

Ticari kredi kartının ödenmediği durumlarda banka borca ek olarak avukat masrafı ve icra masraflarını da eklemektedir. İcra tebligatı yapıldığında ise icradan kaçılması söz konusu değildir. Firmaya ait olan tüm banka hesapları da bloke edilir.

Firmanın tüm sermayesine el konulur ve para tahsil edilir.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim? 

Kredi borcunu ödeyememe durumlarında banka hacize verebilir. Ancak eve gelen haciz sırasında evdeki temel eşyaların alınması söz konusu değildir. Buzdolabı ya da çamaşır makinesi gibi temel eşyalar alınmaz. Bu gibi durumlarda yasal yaptırım kişilerin durumuna göre belirlenmektedir.

Bireysel Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bireysel kredi kartının borcunun ödenmemesi durumunda ödenmeyen gün sayısı kadar faiz de borca aktarılır. Eğer borç hiçbir şekilde ödenmiyorsa, banka borçlu kişiyi avukata verir. Avukat duruma göre kişilerin evine haciz gönderebilir ve ev içindeki değerli eşyalar için keşif yaptırabilir. 

İpotekli Ticari Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İpotekli olan kredi kartı borcu ödenmezse, banka ile yeniden yapılandırma ile borcun daha uzun vadede ödenmesi için anlaşılabilir. Ancak borcun büyüklüğüne ve kişinin maddi durumuna göre kredi kartı borcu için yaptırımlar belirlenmektedir. İpotekli olan malın haczedilmesi çoğu zaman gerçekleşmektedir. 

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum İcra Gelir mi?

Kredi kartı borcuna icra gelmesi durumu söz konusu olabilir. Eğer 3 ay boyunca kredi kartı ödemesi yapılmamışsa, banka borçluyu avukata verebilir. Avukat da kişilerle konuşma ve anlaşma yoluna giderse ödemeyi alabilir ya da haciz gönderebilir. Bankaların avukata verme süresi değişkenlik gösterebilir. Ancak en az 3 ay süre ile ödenmeyen borçlar için hacze verilmesi söz konusu olabilmektedir.

Derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler