Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Kredi Kartı Nakit Avansa Neden Kapatılır? Nasıl Açılır ?

Kredi Kartı Nakit Avans Neden Kapatılır? Nasıl Açılır ?
Kredi Kartı Nakit Avans Neden Kapatılır? Nasıl Açılır ? 

Hemen herkesin kullandığı ve cüzdanlarının baş köşelerinde bulundurduğu  Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır? Nakit Avansı Kapatılan Kredi Kartı nasıl açılır? Tüm bu soruların yanıtını haberin devamında bulabilirsiniz…

Kredi Kartı Nakit Avans Neden Kapatılır?

Kullanılmakta olan kredi kartlarının, nakit çekimine kapatılmasının, birçok nedeni bulunmaktadır. Borcun yasal süresi içerisinde ödenmemesi, yapılan yanlış işlemler nedeniyle kartın bloke edilmesi gibi durumlar, bunlardan sadece bazılarıdır. Bu yazımızda kredi kartı nakit çekime neden kapatılır? Sorusuna cevaplar arayarak, kredi kartları hakkında farklı bilgilere de yer vereceğiz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı bankaların müşterilerine, alışverişlerinde ve nakit ihtiyaçlarında önemli avantajlar sunan ve fiziki kartın yanı sıra sanal kartlarla gerek fiziki mağazalarda ve gerekse internet ortamında alışveriş yapabilmeleri için sunmuş olduğu bir üründür. 

Kredi kartı nakit harcamalar yerine bankanızdan almış olduğunuz kredi kartları ile ödeme yapma imkanı vermektedir. Bunun yanı sıra bankaların özel olarak kredi kartlarına uygulamış olduğu kampanyalardan faydalanma veya yapmış olduğunuz kredi kartı harcamalarını taksitlendirerek ödemelerde kolaylık sağlamaktadır. Günümüz de kredi kartı kullanımı oldukça yaygın bir haldedir. Bunun sebebi ise nakit taşıma gereksinimini ortadan kaldırması ve nakit harcamalara kıyasla daha fazla avantajlara sahip olmasıdır.

Ayrıca Bakınız:👀👉 Kullanıma Tamamen Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bu nedenle bir çok insan neredeyse hiç nakit taşımamakta ya da çok az miktar da nakit taşımaktadırlar. Çünkü artık şehir içi ulaşımın da dahi kredi kartı kullanılabilmektedir. Kredi kartlarının bir başka avantajı ise nakit paraya karşın harcama yaptıkça bankanız size düşük miktarda olsa para puan vermektedir. Ya da özel kampanyalardan faydalanarak yaptığınız harcamalardan kampanyasız yaptığınız alışverişlere oranla daha fazla para puan gelmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı insanlar kredi kartı kullanımına daha fazla önem vermektedir.

Kredi Kartı Nakit Çekimi

Kredi kartı çekimi bir diğer ismi ile nakit avans da denilmektedir. Kredi kartınızdan nakit çekimi nedir diyecek olursanız eğer nakit çekimi şudur; kredi kartınızın bir diğer kullanım özelliğidir. Bankanız sizin kredi kartınıza katmış olduğu nakit çekim limiti içerisinde bankanızın ATM’lerden faydalanarak kredi kartınızın nakit çekiminden para alabiliyorsunuz. Ancak bu işlemde bankalar genel de yüksek faiz uygulamaktadırlar.

Bu sebeple birçok insan çok zor durumda kalmadıkları müddetçe kredi kartlarından nakit çekimi yapmamaktadır. Kredi kartınızdan nakit çekimlerinde taksit yapma imkanınız da bulunmaktadır ancak bir çok bankaya göre bu taksit miktarı değişmektedir. Bu sebeple yapacağınız taksitlendirme için bankanız ile görüşmenizde fayda olacaktır.  Ancak yapacağınız bu taksitlendirmeler sebebiyle sizden ek ücretler alacaktır. Bu da bu durumun pek avantajlı olduğu söylenemez, bankanızın sizden bu taksitlendirme için alacağı ücreti de sormanız durumun da bilgi vereceklerdir. 

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

Genel de borcunuzun asgari ücret ödemenizden durumundan dolayı kapanıyor kredi kartı nakit çekim hakkınız. Çünkü son çıkan yasaya göre bir yıl içerisinde en fazla 3 defa asgari ödeme yaparsanız kredi kartınızdan nakit çekimi kapanmaktadır. Eğer ödeme yapacağınız dönem de imkanınız var ise kredi kartınızın yüzde 50’sinden fazlasını ödemeniz durumun da hiç bir yaptırım ve sorunla karşılaşmayacaksınızdır.

Ayrıca Bakınız: 👋👉👉Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Bunu sağlamanın da en temel olayı kredi kartıyla yapacağınız alışveriş miktarıdır. Aylık geliriniz ile uyumlu bir kredi kartı limitiniz var ise bu sorunların hiç biriyle karşılaşmayacaksınızdır. Ancak bankalar siz talep etmeseniz dahi kredi kartı limitinizi yükseltmektedir. Bankanız limitinizi yükseltir ise o zaman bankanız ile iletişime geçip limitinizi düşürmelisiniz aksi durumda kredi kartı nakit çekimi blokları veya kredi kartınızın borçlarını ödeyemez duruma gelmenize sebep olabilir.

Kredi Kartınızın Nakit Çekimi Kapandıysa Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı ekstre borcunuzun tamamını kapatmanız durumunda bankanın sistemine düştükten sonra bu ödemeniz kredi kartınıza uygulanan nakit çekim bloğu kaldırılır.

Ancak borcunuzun tamamını ödemez iseniz bu nakit çekim bloğu devam edecektir. Asgari ödemesi veya borcunuzun dört de üçünü dahi ödeseniz kredi kartınızın nakit çekimi açılmayacaktır. 

Kredi kartı nakit çekime neden kapatılır? Sorusuna cevaplar verdik. Konu hakkında merak ettiklerinizi, yorum bölümünden bize sorarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oyla post
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler