Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz gerektiği konularında detaylara haberin devamından ulaşabilirsiniz. Hemen herkesin cebinde olan kredi kartları kullanırken alacağımız ufak tefek önlemler ile Kredi Kartımızı Güvenle ve gönül rahatlığı ile kullanabiliriz. 

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında vereceğimiz bilgilerin dikkatli bir şekilde uygulanması, hem kart güvenliği ve hem de kullanım kolaylığı açısından önemlidir.

Günümüzde birçok insanın alışverişlerinde paradan sonra kullandıkları en büyük ödeme aracı, kredi kartları olmuştur. Günlük yaşamın olağan akışında her yerde kullanma imkanımızın olduğu kredi kartları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilinçli bir tüketici olunması, bütçemizden taviz vermemek için de önem arz eden hususlar arasındadır.

👀✋✋👉👉👉Tavsiye Bağlantı: Burgan Bank Kredi Kartı Başvuru

Kredi kartı kullanımı alışverişlerimizi çok kolaylaştırsa da, aynı zaman da güvenliği de arttırmaktadır. Örneğin herhangi bir gaspa uğradığınız da, kredi kartınızın çalınması durumunda ya da kaybolması halinde, hemen olarak bankanız ile iletişime geçmeniz durumun da kredi kartınıza bloke koydurarak harcama yapılmasını engelleyebilirsiniz. 

Kredi kartı Türkiye de harcamaların yüzde 43’ünü oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bireysel kredi kartı harcamaları 1 milyar 323.6 milyon daha artarak toplam da yapılan harcama 65 milyar 574.9 milyona ulaşmıştır. Bu verilere baktığımız da Türk halkının kredi kartına adapte olmuş ve çok hızlı bir şekilde kullanıma başladığı gözlenmektedir.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmediğimiz durum da harcamalarımızı ödeyemez duruma gelme veya kredi kartı bilgilerimizin çalınması sebebiyle mağdur edilme riski de, önemli sayılabilecek diğer hususlardır.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Kredi Kartı Limiti

Kredi kartınızın limiti geliriniz ile orantılı olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü 3 bin TL geliriniz var ise ancak kredi kartı limitiniz 10 bin TL ise ve harcamalarınız kontrolden çıkmış durumda ve kredi kartı borcunuz 10 bin TL’ye ulaşması durumunda, kredi kartı borcunuzu ödemeyecek duruma gelmeniz söz konusu olacaktır. Bu sebeple kredi kartınızın limitini bankalar dahi, arttırsa tekrar sizin geliriniz ile orantılı bir limite düşürmeniz büyük öneme sahiptir.

Yıllık Aidat 

Yıllık kart aidatı bulunmayan kredi kartlarını tercih etmeniz, bütçenize ufakta olsa bir katkı sunacaktır. Günümüzde birçok banka kredi kartı aidatı almazken, henüz bu aidatı çeşitli isimler altında almaya devam eden bankalarında nadirde olsa var oldukları bilinmektedir.

Kart Sözleşmesi 

Kredi kartı alınırken imzalayacağınız sözleşme de, tüm detayları okumanız da fayda vardır. Çünkü bu sözleşme sizin kredi kartını kullanmanızı hangi şartlar altında kullanacağınızı belirlemektedir. Örnek vermek gerekir ise bankanın uygulayacağı faiz oranı, kredi kartı ödemenizin asgari tutarı, aidat ücretleri ve diğer önemli hususları düzenlemektedir.

Otomatik Ödemeye Dikkat 

Kredi kartınız ile otomatik ödeme talimatları da verebilirsiniz. Ancak ödeme talimatı verirken, bankanın sunmuş olduğu şartları mutlaka detaylıca kontrol etmeniz, kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Kart ile İnternetten Alışveriş

İnternet ortamında alışveriş yapacağınız zaman kesinlikle çok dikkatli olmalısınız. Çünkü kredi kartı soygunlarının birçoğu internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Telefonunuzdan kredi kartı kullanımı esnasın da, telefonuz da yüklü olan bir uygulamanın içerisine gizlenmiş kötü niyetli yazılımlar ile kredi kartı bilgileriniz çalınabilir. 

Ortak ağ ile internete bağlandığınız yerlerden de kredi kartınızla internetten alışveriş yapmaktan kaçınmakta, kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önem taşımaktadır. Bu ağlar üzerinden veri hırsızlığı yapılarak, kart bilgilerinizin daha kolay bir şekilde ele geçirilmesi mümkündür

Son Ödeme Tarihi

Kredi kartınızın son ödeme tarihi ve hesap kesim tarihi önemli bir husustur. Eğer bu tarihler sizin aylık geliriniz ile uyumlu bir tarih değilse, bunları düzeltmeniz için bankanıza başvuruda bulunarak değiştirmenizi tavsiye ederiz. Uyumsuz olan tarihler yüzünden son ödeme tarihi geçen ödemeleriniz, sizin kredi notunuza eksi yönde etki edecek ve bankanın size olan güveni düştüğünden dolayı kredi kartı limitinizin artırımı veya kredi çekme talebiniz olumsuz olarak yanıtlanacaktır.

Asgari Ödemeye Dikkat 

Kartınızın, ekstre borcunun tamamını ödemeye özen gösteriniz. Asgari ödemeler de bulunmanız durumunda 3 ay üst üste asgari borcunuzu ödemeniz, kredi kartı nakit kullanımının bloke edilmesine neden olacaktır.

Kredi Kartının  Kredi Notuna Etkisi 

Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz durumlar da, kredi ortalama notunuz düşecektir. Kredi notunun düşmesi sadece mevcut bankanızdaki hizmet alımlarını değil, tüm bankaları etkiyecek bir durumdur. 

Yurtdışı Alışverişe Kapama 

Kartımızı Yurt Dışı Alışverişlere kapalı tutmak oldukça önemlidir. Yurtdışından alışveriş yapacağınız zaman telefon ile yada uygulama veya internet şube ile hemen açtırabilirsiniz. İşiniz bitince tekrar kapatmak için aynı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Sanal Kart Kullanmak 

Az bir limit ile sanal kart oluşturup asıl kartı internet alışverişine kapatabilirsiniz. 

Derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler