Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?
Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kullanıma kapatılan kredi kartını açma yöntemleri, kredi kartı sahiplerinin internet üzerinden aradıkları işlemlerin başında gelmektedir. Kullandığı kredi kartı çeşitli sebeplerden ötürü kullanıma kapatılmış olan müşteriler, alışverişlerinde ve diğer ödemelerinde kredi kartını kullanamamaktadır. Bu durum müşterinin harekete geçmesine dek bu şekilde sürmektedir. Dolayısıyla kredi kartınızın kullanıma kapatılmış olduğunu öğrendikten sonra, kredi kartını açtırma işlemlerini bizzat sizin üstlenmeniz gerekmektedir. Aksi halde kredi kartınız her zaman alışverişlere bloka olarak kalmaya devam edecektir.

Daha fazla mesaj

Bu yazımızda kullanıma kapatılan kredi kartının, yeniden kullanıma açılması için yapılması gerekenlerden bahsettik. İnternet üzerinde bu şekilde arama yapan vatandaşların taleplerini göz önünde bulundurarak, faydalanabilecekleri rehber niteliğinde bir kaynak hazırladık. Bu yazımızdan yararlanarak;

  • Kredi kartlarının neden kullanıma kapatıldığını
  • Kredi kartınızın kullanıma kapatılmasının ardından tekrar nasıl açılacağını
  • Kayıp / çalıntı durumlarında kapatılan kredi kartlarının nasıl açılması gerektiğini

Borcunuzu ödemediğiniz için kullanıma kapatılan kredi kartınızın kullanıma nasıl açabileceğinizive bu konularla ilgili olarak birçok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca Bakınız:Evde Çiçek Yaparak Para Kazanma 

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı hizmetlerinden günümüzde milyonlarca vatandaş yararlanmaktadır. Hata birçok vatandaşımız birden fazla olacak şekilde kredi kartı sahibidir. Ancak günlük hayatımızda paranın yerine geçen bu kartlar hakkında detaylı bilgilere sahip değiliz. Bu sebeple kredi kartlarıyla ilgili olarak birçok sorunla karşılaşabiliyoruz. İşte bu sorunlardan biri de kullanıma kapatılan kredi kartları hakkında yaşadığımız problemler. Kredi kartlarının kullanıma açılmasını araştıran müşterilerin bu konuda öncelikle kredi kartlarının ne hangi sebeplerden dolayı kullanıma kapatıldığını bilmeleri gerekir. Bu bilgiye vakıf olduktan sonra kredi kartını kullanıma açma işlemlerine bakılması daha uygun olacaktır.

Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapatılır?

Kredi kartının kullanıma kapatılmasının nedenleri, müşterisi olunan bankanın hizmet anlayışına göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak kredi kartının kullanıma kapatılmasında en sık karşılaşılan nedenler şunlardır:

  • Aylık dönem borcunun veya asgari tutarından birinin ödenmemesi sebebiyle
  • Üst üste iki ay olacak şekilde kredi kartının sadece asgari ödeme tutarının ödenmesi sebebiyle
  • Kredi kartına 1 aydan fazla ödeme yapılmaması durumunda 
  • Kayıp veya çalıntı durumunda müşterisi olunan bankaya kayıp ihbarında bulunulması sebebiyle

Öte yandan tekrar belirtmekte fayda var. Bu nedenlerin bazıları, birçok bankaya göre farklılık gösterebilmektedir. Örnek olarak üst üste 2 ay sadece asgari tutarın ödenmesi bazı bankalar için söz konusu kredi kartının kullanıma kapatılmasında bir neden olarak gösterebilirken, diğer bir bankaya göre bu durum kredi kartının bloke olmasını gerektiren bir sebep olarak kabul edilmeyebilir. Dolayısıyla bu konuda kredi kartı müşterilerine önemli rol düşmektedir. Müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçerek bu kuralları detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartının Kapatıldıktan Sonra Tekrar Açılması

Kredi kartının kapatıldıktan sonra tekrar kullanıma açılması, kredi kartı sahibinin müşterisi olduğu bankaya bu durumu ihbar etmesi ve kartın kullanıma açılması talebinde bulunması akabinde gerçekleştirilen bir eylemdir. Dolayısıyla bloke olmuş yani kullanıma kapatılmış bir kredi kartı, kredi kartı sahibinin talebi olmadan kendiliğinden kullanıma açılmaz. Ülkemizde bankacılık alanında faaliyet gösteren tüm bankalarda geçerli olan bu kural, BDDK tarafından düzenlenmiştir. 

Kredi kartının kapatıldıktan sonra yeniden alışveriş ve ödeme gibi işlemleri yerine getirmesi için kart sahibi bankaya başvurmalıdır. Ancak başvuru araçları ve koşulları müşterisi olunan bankadan bankaya göre farklılık gösterebilmektedir.

Kayıp ve Çalıntı Durumunda Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kayıp ve çalıntı durumlarında kullanıma kapatılan kredi kartını açmak için, az önce de bahsettiğimiz gibi müşterisi olunan bankaya kredi kartını kullanıma açtırma talebi iletilmelidir. Günümüzde en sık karşılaşılan kredi kartını kullanıma kapatma nedenlerinden biri olarak kayıp ve çalıntı ihbarı görülmektedir. Sahip olduğunuz kredi kartının çalıntı veya kayıp olduğuna dair bir endişeniz varsa direkt olarak müşterisi oldunuz bankanızı arayarak kredi kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Bu durumlarda bankaya yapılan ihbarın göz ardı edilmesi ve önemsenmemesi çoğunlukla daha büyük sorunlarla karşılaşılmasına neden olmaktadır.

Müşteri hizmetlerini arayarak kayıp veya çalıntı sebebiyle kullanıma kapatılmış olan kredi kartınızı yeniden kullanıma açtırabilirsiniz. Bunun yanında mesai saatleri içinde size en yakın banka şubesine giderek de kredi kartı açtırma işlemlerini yerine getirebilirsiniz.

Borç Yüzünden Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Borç yüzünden kullanıma kapatılan kredi kartını açtırma işlemleri konusunda kayıp ve çalıntı sebebiyle kullanıma kapatılan kredi kartı işlemlerine nazaran daha kolay bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem de borcunuzu tam olarak ödemenizdir. Borcunuzu ödeyerek borç yüzünden kullanıma kapatılmış olan kredi kartını yeniden kullanıma açtırabilirsiniz. Öte yandan bu işlem için bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmenize gerek görülmemektedir. Ancak bazı bankalarda borcun ödenmesine rağmen kredi kartı kullanıma bir süreliğine daha kapalı kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak söz konusu durumunuzu yetkili kişilere bildirmeniz gerekebilir.

Kredi Kartı Borcunu Ödedikten Sonra Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı borcunu ödedikten sonra kredi kartının kullanıma açılma süresi, az önce de bahsettiğimiz gibi müşterisi oldunuz bankanın hizmetlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak borç yüzünden bloke edilen yani kullanıma kapatılan kredi kartlarında, söz konusu borcun ATM veya internet bankacılığına havale gibi yöntemler kullanılarak kapatılmasının ardından çok kısa bir süre içerisinde yeniden kullanıma açılmaktadır. Ancak bu konuda müşterisi olunan bankanın izlediği politika da oldukça önemlidir. Eğer kredi kartı borcunuzu ödemenize rağmen, kartınız henüz kullanıma açılmadıysa bir an önce bankanızın çağrı merkezini veya müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgilere sahip olabilir ve istediğiniz desteğe ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Neden Nakit Çekime Kapatılır?

Kredi kartının nakit çekimine kapatılması işlemleri bankanın uyguladığı politikalara göre farklılık göstermektedir. Bazı bankalarda 1 ila 3 ay boyunca asgari ödeme yapıldığında söz konusu kredi kartı nakit avans çekimine kapatılıyor. Ancak birçok bankada böyle bir kural söz konusu olmayabiliyor. Kredi kartı nakit çekimine kapatılmasındaki en büyük sebep olarak ödemelerin geciktirilmesi ve eksik olarak yatırılmış olması gösteriliyor.

Kredi Kartını Kullanıma Açma Yöntemleri

Kredi kartını kullanıma açtırma yöntemleri, müşterilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Bu yöntemler;

Müşterisi olunan bankanın şubesine mesai saatleri içinde giderek

Müşterisi olunan bankanın çağrı merkezini arayarak veya müşteri ilişkileri hattına bağlanarak gerçekleştirilmektedir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limitini yükseltmek için müşterisi olduğunuz bankayla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Mevcut durumda kullandığınız kredi kartıyla ilk yılınızı bitirmenizin ardından bankanıza kredi kartı limit artırımı talebinde bulunarak kart limitinizi yükseltebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limitini düşürmek için de bankanızı bu durumdan haberdar etmeniz şarttır. Akis halde kredi kartı limitiniz aynı şekilde kalacaktır. Müşterisi olduğunuz banka şubesine giderek veya bankanızın müşteri ilişkileri servisini kullanarak kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz.

Kredi Kartı Limitini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi kartı limitinizi etkileyen faktörlerin başında, bankaya belgesini sunduğunuz aylık geliriniz gelmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren bütün bankalar BDDK’ya bağlı olduğundan bu kurumun almış olduğu karar doğrultusunda kredi kartı limit belirleme işlemleri yapılmaktadır. Bankaya kredi kartı başvurusunda bulunduğunuz sırada sunduğunuz gelir belgenize göre kredi kartı limitiniz belirlenmektedir. Öte yandan kredi notu da kredi kartı limiti belirlemede önemli bir ölçüttür.

Kredi Notunun Kredi Kartı Limitine Etkisi Nedir?

Kredi notunun kredi kartı limitine etkisi söz konusu kartın limitinin belirlenen maksimum değerin ne kadar altında kalacağı ile ilgilidir. Dolayısıyla kredi notu düşük olan bir müşterinin normal şartlar altında alması gereken maksimum limittin daha altında bir sınırda kredi kartı sahibi olması beklenir.

Derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel Haberler