Dizi Haberleri, Dizi Oyuncuları, Yabancı diziler, Dizi Özetleri, Dizi Fragmanları, Dizi Yorumları, Dizi Kıyafetleri

Bez ve Mama Yardımı Başvurusu E-Devlet (2022)

E-Devlet Bez ve Mama Yardımı Başvurusu nasıl yapılır? Yeni bebek sahibi olmuş insanlar için Mama ve Bez Yardımı Başvurusu nereye yapılır? Mama ve Bez Yardımı Başvuru şartları neler? Mama ve Bez Yardımını kimler alabilir? Mama ve Bez Yardımı Başvurusu sonuçları nereden sorgular? Merak edilen tüm soruların cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Bez ve Mama Yardımı Nedir?

Yeni doğan bebeklerin bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılaşmak için ödenen iki yıllık maddi desteği ifade eder. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı projeleri ile sağlanan destekler aileler için hayat kurtarıcı oluyor. Bebeği olan annelere sağlanan yardımların dışında maddi durumu kötü olan hasta vatandaşlar için de hasta bezi yardımı verilmektedir. Yeni doğan bebeği olan anneler için sosyal yardımlara devam ediliyor. Doğum yardımı ile karıştırılan bez ve mama yardımı yıl boyunca ödenir.

2020 yılı için de belirlenen şartlara uygun olan vatandaşlar bez ve mama adı altında 239 TL nakit ödeme alırlar. PTT şubelerinden çekilen yardım annelerin adına ödenir. Bez ve mama yardımı almak isteyen vatandaşların resmi başvuru yapması gerekir. Resmi başvurular Aile Sosyal Hizmetler bakanlığı il müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Sosyal Yardımlaşma vakfına yapılabilmelidir. Bebek bezinin yanı sıra maddi durumu kötü olan hastalar için de bez yardımı yapılmaktadır.

Bez ve Mama Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

Bez ve mama yardımının şartları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Mama ve bez yardımından yararlanmak isteyen anne ve babanın TC vatandaşı olması gerekir.
  • Anne ve Babanın mavi kart sahibi olması yardımdan faydalanmayı kolaylaştıran bir kriterdir.
  • Bebeğin 15 Mayıs 2015’den sonra doğması ve sağ olması gerekir.
  • Annenin vefat etmesi ya da TC vatandaşı olmaması durumunda babalar başvuru da bulunabilir.
  • Yardımın alınabilmesi için ailenin gelir durumu tespit edilir.
  • Hane için de kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin 3/1 inden az 701 TL olması şartına bakılır.
  • Anne ve Babanın üzerin de herhangi bir taşınmaz gayrimenkul yada malın olmaması gerekir.
  • Malın olması durumunda ise sabit bir kira getirisi getirmemesi gerekir.

Bez ve Mama Yardımı Başvuru E-Devlet

Mama ve bez yardımı E-Devlet başvurusu uygulayabilirsiniz. Mama ve bez yardımı başvurusu e-devlet üzerinden belediyelerin e-devlet sayfasından yapılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada yardım türünü bebekler için mama ve bez yardımı linkine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Dilerseniz e-devlet üzerinden yeni doğan bebek yardımı paketini aynı link üzerinden başvuru formu doldurarak alabilirsiniz. Anne adayları doğum yaptıktan sonraki 6 ay boyunca başvuruda bulunabilirsiniz. Mama ve bez yardımı e-devlet başvurusu için bu link üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Benzer İçerik: Erzak Ve Gıda Yardımı Başvurusu E-Devlet (2022)

Oyla post
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.